Columbia Alumni, Faculty Premiering Work at 2019 Sundance Film Festival
Image Carousel with 7 slides
A carousel is a rotating set of images. Use the previous and next buttons to change the displayed slide
-
Slide 1: Adam
-
Slide 2: Sister Aimee
-
Slide 3: The Farewell
-
Slide 4: Selah and the Spades
-
Slide 5: Brittany Runs a Marathon
-
Slide 6: The Mountain
-
Slide 7: The Tomorrow Man
This month, we're celebrating the dozens of alumni, faculty, and students who are premiering their innovative work during the Sundance Film Festival, which runs January 24 through February 3. Check out the categories in which these talented Columbians are nominated.
___________________________________________________________________
NEXT: The films in this category, according to the Sundance Institute, are, "distinguished by an innovative, forward-thinking approach to storytelling," and will "shape a 'greater' next wave in American cinema."
- Sister Aimee: Samantha Buck '16SOA (Co-Writer and Co-Director); Marie Schlingmann '16SOA (Co-Writer and Co-Director); Hugo Kenzo '14SOA (First Assistant Director)
- Adam: Ariel Schrag '03CC (Screenwriter); James Schamus, SOA Faculty (Producer); Mark Sean Haynes '15SOA (Post-Production Supervisor)
- Selah and the Spades: Jessica Daniels Schwartz '07SOA (Casting); Jon Branden '17SOA (Post Supervisor)
___________________________________________________________________
Spotlight: This category is, "a tribute to the cinema we love from throughout the past year," the Institute says.
- The Mountain: Mark Sean Haynes '15SOA (Post-Production Supervisor); Alexandra Vivas '14SOA (Unit Production Manager); Gene Park '07GS (Sound Designer)
___________________________________________________________________
Premieres: This category includes highly anticipated narrative films.
- The Tomorrow Man: James Schamus, SOA Faculty (Producer)
- The Sunlit Night: Jenny Slate '04CC (Actor, Producer)
___________________________________________________________________
US Dramatic Competition: This category features, "groundbreaking new voices in American independent film," the Sundance Institute says.
- The Last Black Man in San Francisco: Rob Richert '13SOA (Co-Screenwriter); Dede Gardner '90CC (Producer)
- The Sound of Silence: Kristie Lutz '10SOA (Co-Producer)
- Share: Carly Hugo '06CC (Producer)
- Them That Follow: Bradley Gallo '11JRN (Producer)
- The Farewell: Rob Cristiano '13SOA (Production Supervisor); Joshua Cohen '14SOA (Co-Producer); Gene Park '07GS (Sound Designer)
- Before You Know It: Kristie Lutz '10SOA (Post-Production Supervisor)
- Brittany Runs a Marathon: Andrew Hauser '12SOA, Faculty (Post-Production Supervisor)
___________________________________________________________________
U.S. Documentary Competition
- Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements: Irene Taylor Brodsky '97JRN (Director, Producer, Editor, Cinematography)
___________________________________________________________________
Documentary Premieres: Films in this section are about "far-reaching subjects," and represent the Institute's "ongoing commitment" to documentaries.
- Halston: Frédéric Tcheng '07SOA (Director, Screenwriter, Producer); Amy Entelis '79JRN (Executive Producer); Markus Kirschner '08SOA (Production Designer)
- Toni Morrison: The Pieces I Am: Timothy Greenfield-Sanders '74CC (Director, Producer)
- The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley: Ophelia Harutyunyan '15SOA (Associate Producer)
___________________________________________________________________
World Cinema Documentary Competition: This category includes, "some of the most courageous and extraordinary international filmmakers working today."
- The Edge of Democracy: Richard Hankin '92SOA (Consulting Editor); Moara Rossetto Passoni '21SOA (Co-Writer)
- Of Fathers and Sons: Richard Lorber '67CC, TC, (Distributor)
___________________________________________________________________
Kids: This category is for the Festival's youngest fans.
- Abe: Jacob Kader '09SOA (Co-Screenwriter)
___________________________________________________________________
US Narrative Short Films: Sundance showcases 70-80 shorts during its Festival, "helping to support careers working in the form while also discovering new talent in filmmaking."
- Green: Suzanne Andrews Correa '17SOA (Director, Co-Screenwriter); Mustafa Kaymak 14, '17SOA (Co-Screenwriter, Producer); Nicholas Becerra '18SOA (First Assistant Director); Fabio Montaria '16SOA (First Assistant Director); Emre Gulcan '17SOA (Digital Imaging Technician)
- Suicide by Sunlight: Ellie Foumbi '17SOA (Actor)
_______________________________________________________________
International Narrative Short Films
- Fatherland: George Sikharulidze '17SOA (Director and Screenwriter)
___________________________________________________________________
New Frontiers Shorts Program
- I Snuck Off the Slave Ship: Cyrus Moussavi '09CC (Director, Screenwriter)
___________________________________________________________________
Shorts Program 5
- Fran This Summer: Elegance Bratton '14GS (Producer)
___________________________________________________________________
Screenwriters Lab
- Costa Brava: Mounia Akl '17SOA (Co-Writer, Director); Clara Roquet '16SOA (Co-Writer)
- Wit Gesigte (Pale Faces): Chantel Clark '18SOA (Writer, Director)
- El Otro Lado (The Other Side): Barbara Cigarroa '18SOA (Writer, Director); Julie O'Leary '16SOA (Producer)
- Yurt (Dormitory): Nehir Tuna, SOA Student
Photos: The Sundance Institute
******************
Continue the conversation:
- Interested in more arts-related programming from the Columbia Alumni Association? E-mail [email protected] for more information.
-
"The arts engage the most serious issues of our time, cutting across disciplines, cultures, and difference," School of the Arts Dean Carol Becker said. Learn how you can make an impact by supporting the arts at Columbia.